Books

Information

Zánik rakousko-uherského námořnictva

25164

Přibyl, Ludvík (pseud. Ludvík Pardubský). "Zánik rakousko-uherského námořnictva". Moravská Ostrava: nákladem vlastním, 1935. Na patitulu autorova dedikace perem. 8°. 164, (2) str., (33) fotografických příloh. Dobová polopl. vazba se zalc. titulem na hřbetu.

More details

For Sale

Warning: Last items in stock!

1 200,00 Kč

More info

Přibyl, Ludvík

Přibyl, Ludvík

Moravská Ostrava

1935

Přibyl, Ludvík (pseud. Ludvík Pardubský). "Zánik rakousko-uherského námořnictva". Moravská Ostrava: nákladem vlastním, 1935. Na patitulu autorova dedikace perem. 8°. 164, (2) str., (33) fotografických příloh. Dobová polopl. vazba se zlac. titulem na hřbetu.

'První únorový den roku 1918 vypukla na základně v Boce Kotorské vzpoura rakousko-uherských námořníků. První nespokojenci se špatným zásobováním potravinami pocházeli z křižníku Sankt Georg , odtud se vzpoura rozšířila i na další lodě kotvící v přístavu. Vzpoura byla potlačena 3. února a čtyři námořníci byli exemplárně popraveni. Na křižníku Sankt Georg sloužil i námořník Tomáš Nitka, který zde organizoval českou knihovnu a stal se jedním z vůdců vzpoury. Přestože byl za svou činnost stíhán, válku přežil' (VHÚ Praha). - Dedikace Tomáši Nitkovi: 'Tome! Tobě, jako jednomu z hlavních vůdců odboje v boce Kotorské, Tobě, který svými knihami jsi šířil myšlenku po celém Jadranu věnuje v upomínku tuto knihu vzpomínek na život českého námořníka autor. Ludvík Přibyl, Moravská Ostrava, 9./V. 1935'.


Tags: Ludvík Přibyl-Pardubský, Zánik rakousko-uherského námořnictva, Moravská Ostrava, 1935, legionáři, legie, dedikace